Protetika

Zabývá se léčbou pacientů s protézou.

Protézy se aplikují u pacientů po amputacích z důvodu nemocí cukrovky, vaskulární onemocnění, onkologická onemocnění, po úrazech nebo vrozených defektech. Protéza je pomůcka, která nahrazuje nevyvinutou část končetiny nebo chybějící, popř. končetinu celou.

Hlavní tři požadavky na protézu jsou:

  • funkčnost
  • vzhled
  • komfort

Jak postupujeme při zhotovení protéz

Spolupráce uživatele a protetického pracoviště je velmi důležitou součástí procesu při zhotovení vhodné protézy. Je důležité hned několik návštěv uživatele na našem pracovišti. První návštěva je vlastně konzultace, jde o návrh uspořádání protézy, odběr odlitku a měrení. Na druhé návštěvě už se jedná o zkoušku a úpravu testovacího lůžka. Další návštěva je již zkouška protézy s testovacím lůžkem. Následuje zkouška definitivního lůžka a finální nastavení protézy. Poslední návštěva je o dokončení protézy, její předání a poučení uživatele. Přistupujeme k pacientům individuálně, proto se tento standardní postup může u pacientů a typů protéz odlišovat.

Protetická fyzioterapie

Spolupracujeme s fyzioterapeutem a další konzulce je pro nás samozřejmostí. Fyzioterapeut úzce pracuje s pacientem po amputaci, potom při zhotovení protézy a hlavně po jejím předání. Fyzioterapie je důležitou a související součástí vhodné aplikace ortotických nebo protetických pomůcek. Fyzioterapeut má významnou roli v poamputační fázi a u amputací dolní končetiny hrají fyzioterapeutické ukony, jako je polohování, kompresivní terapie, včasná vertikalizace, cviky bez protézy až po vybavení pacienta protézou. Fyzioterapeut je důležitý i při nácviku nasazování protézy, cviky v protéze, základy a nácvik chůze v protéze a v neposlední řadě i v péči o pahýl.

Způsob úhrady

Protézy, které jsou předepsány odborným lékařem  a schváleny revizním lékařem, jedná se o speciální protézy, jsou hrazeny z prostředků zdravotního pojištění.